Základní informace
Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity v Brně se za 65 let svého fungování může pochlubit více než 20 000 úspěšnými absolventy. Aktuálně studuje na PEF téměř 3000 studentů v oblastech manažersko-ekonomických a informatických, a to v českém i anglickém jazyce.
- Na PEF studuje 2 900+ studentů v odborných i praktických oborech.
- Fakulta má více než 65 let tradice, na kterou navazujeme v moderním prostředí, kde podporujeme inovace.
- Do světa jsme vyslali 20 000+ absolventů, kteří díky širokému rozhledu našli uplatnění v soukromém sektoru, stejně jako ve veřejné sféře.
- Spolupracujeme s více než 20 partnery. Mezi naše generální partnery patří E.ON nebo PPG.
- Jsme součástí celé univerzitní obce Mendelovy univerzity, propojujeme udržitelnost na ekonomické úrovni. Naši studenti chápou věci v kontextu.
- Na naší fakultě vyučuje a bádá řada expertů, kteří se zabývají vším od ekonomie přes účetnictví a plývání potravin až po prostorové modelování.
Kontakty
Provozně ekonomická fakulta Mendelovy univerzity (PEF MENDELU) vřele vítá mediální partnery, novináře a redakce. Pokud máte zájem o získání informací, rozhovory s našimi odborníky nebo reportáže o naší fakultě, rádi vám poskytneme veškerou potřebnou podporu.
Tiskové zprávy PEF MENDELU
5. 6. 2024 Jak zastavit plýtvání potravinami? Na MENDELU vznikl FOOD WASTE INSTITUT
25. 6. 2024 Téměř třetina pokrmů, které se uvaří ve školních jídelnách, skončí jako odpad
26. 9. 2024 Jak je na tom generace Z s plýtváním potravinami?
26. 11. 2024 Projekt „Od vidlí až po vidličku… a ještě dál!“ míří do základních škol v ČR
3. 12. 2024 Uchazečská kampaň letos cílí na uplatnění v praxi
17. 12. 2024 Výzkumníci PEF MENDELU chtějí zpřístupnit svět rozšířené reality pro každého
Databáze expertů
Trading na kapitálovém trhu: mýty a realita
Děkan Provozně ekonomické fakulty na Mendelově univerzitě v Brně, bývalý prezident České ekonomické společnosti se zkušenostmi z Národní banky Slovenska. Publikoval přes 50 článků v recenzovaných časopisech, jako jsou Computational Economics či Economic Modelling, a vede prestižní národní i mezinárodní výzkumné projekty. Jeho současný výzkum se zaměřuje na empirický výzkum hospodářských politik, kapitálových trhů, nejistoty, zranitelnost finančního systému a přístup firem k financování.
Michal Mádr je odborník na současné trendy ve světové ekonomice, se zaměřením na socioekonomické důsledky globalizace, vývoj evropských politických stran a procesy probíhající v postsocialistických ekonomikách. Zároveň se věnuje analýze tržního vývoje ve zpracovatelských odvětvích a maloobchodu. Ve výuce se věnuje předmětům Mikroekonomie, Makroekonomie, Hospodářská politika a Světová ekonomika.
Luděk Kouba je docentem na PEF Mendelu a vyučuje Institucionální ekonomii na VŠE v Praze. Ve svém výzkumu se zaměřuje na neformální instituce, sociální postoje a psychologické rysy. Zkoumá vliv sociální důvěry a životní kontroly na rozvoj tranzitivních ekonomik, sociálních států a crowdfundingových trhů.
Petr Suchánek je hlavním řešitelem a členem mnoha významných výzkumných projektů, zaměřených na finanční výkonnost, kvalitu a konkurenceschopnost podniků a spokojenost zákazníků. V současné době se zabývá také problematikou bioekonomiky a cirkulární ekonomiky.
Jan Vavřina je odborníkem na ekonomiku agro-potravinářského sektoru. Má zkušenosti z Ministerstva zemědělství ČR a Státního zemědělského intervenčního fondu, kde se specializoval na evropské finanční podpory. Ve své vědeckovýzkumné činnosti se zaměřuje na ekonomickou výkonnost a konkurenceschopnost malých a středních podniků v kontextu politik EU.
David Hampel je docentem na Ústavu statistiky a operačního výzkumu MENDELU, kde se zaměřuje na aplikace statistiky a ekonometrie (plánování a hodnocení experimentů, klasifikace bankrotu, vliv minimální mzdy na ekonomické proměnné, bioekonomické analýzy). Aktuálně se věnuje modelování ochoty vlastníků budov provádět opatření vedoucí ke snížení energetické náročnosti budov na základě variantních státních pobídek.
Jitka Janová je vedoucí Ústavu statistiky a operačního výzkumu na PEF MENDELU v Brně. Ve svém výzkumu se zaměřuje na bioekonomické modelování, environmentální ekonomiku a management, lesní hospodářství a otázky udržitelnosti. Vyvíjí a implementuje systémy na podporu rozhodování v zemědělství a lesnictví a zkoumá socio-ekonomické dimenze environmentálního managementu.
Veronika Antošová působí jako odborná asistentka na Ústavu marketingu a obchodu na MENDELU od roku 2011. Ve své vědecké práci se zaměřuje na příčiny a důsledky chudoby, sociální vyloučení a příjmovou nerovnost, stejně jako na problematiku plýtvání potravinami u generace Z. Věnovala se také výzkumu životní úrovně seniorů a je spoluřešitelkou několika projektů TAČR a mezinárodního projektu COST.
Irena Baláková působí jako odborná asistentka na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde vyučuje předměty jako Marketingový výzkum a Aplikovaná práce s daty v marketingu. Zaměřuje se na environmentální postoje a motivace, plýtvání potravinami a životní podmínky domácností v EU, a věnuje se výzkumu udržitelného spotřebitelského chování a příjmové situaci domácností.
Lenka Harantová je odbornicí na fashion marketing, mystery shopping a marketingovou komunikaci. Specializuje se také na sociální reklamu a provádí výzkumy na spotřebitelské chování v oblasti udržitelnosti. Publikuje v oblastech marketingu, přinášejíc cenné poznatky z teorie i praxe.
Andrea Králiková je odbornicí v oblasti cestovního ruchu se zaměřením na data, emoce, udržitelný cestovní ruch a plýtvání potravinami v cestovním ruchu. Během studia na Mendelově univerzitě v Brně získala zkušenosti ze zahraničních stáží v Indii, USA a Albánii. Od roku 2023 působí jako datová analytička v CzechTourism.
Lea Kubíčková je prorektorkou pro personální rozvoj a vnitřní komunikaci na Mendelově univerzitě v Brně. Od roku 1998 pracuje jako odborná asistentka na Provozně ekonomické fakultě, kde od roku 2011 vede Ústav marketingu a obchodu. Vyučuje předměty jako obchodní logistika a mezinárodní obchod. Její výzkum se zaměřuje na management, marketing a řízení internacionalizačního procesu podniků, přičemž má na svém kontě řadu publikací a odborných posudků.
Stanislav Mokrý na Provozně ekonomické fakultě MENDELU nyní vede eye-trackingovou laboratoř, kde realizuje projekty z oblasti behaviorální ekonomie. Jeho laboratoř má za cíl získávat informace o chování spotřebitele prostřednictvím eye trackingové technologie a poskytovat informace, které budou publikovány ve vědeckých kruzích a aplikovatelné v marketingové praxi.
Kateřina Provazník Ryglová je garantkou specializace Management cestovního ruchu na PEF Mendelovy univerzity v Brně. Zaměřuje se na kvalitu služeb v cestovním ruchu, spokojenost zákazníků a loajalitu návštěvníků k destinaci. Je autorkou více než 80 publikací a členkou SVECR.
Michal Pšurný se specializuje na online marketing, média a spotřební chování v kontextu udržitelnosti, přičemž využívá neuromarketingové metody, jako je eye-tracking a EEG. Pracuje jako odborný asistent na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Drží titul PhD v oboru ekonomika a management.
Jana Turčínková působí na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně od roku 2002 a ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na chování spotřebitelů. Kromě výuky poskytuje marketingové poradenství a pracuje v obchodní firmě, kde se věnuje mezinárodním obchodním vztahům.
Lucie Veselá, vedoucí Ústavu marketingu a obchodu, se specializuje na výzkum spotřebitelského chování a udržitelnosti, zejména v oblasti plýtvání potravinami. Je garantkou předmětů marketing, marketingová komunikace, chování spotřebitele a udržitelný marketing. Ve své práci se také zaměřuje na podporu udržitelného chování prostřednictvím iniciativ jako upcyklace a slow fashion.
…….
Jana Stávková je od roku 1993 profesorkou na Ústavu marketingu a obchodu PEF MENDELU v Brně. Je aktivní v řadě vědeckých komisí a rad, členkou hodnotící komise Národního akreditačního úřadu a hodnotitelkou vybraných výsledků výzkumu, vývoje a inovací podle platné Metodiky hodnocení výzkumných organizací a programů účelové podpory VaVaI. Ve své výzkumné činnosti se zaměřuje na aplikaci matematicko-statistických metod při studiu společenských jevů, zejména spotřebního chování a kvality života.
Robert Stojanov se zaměřuje na sociální a ekonomické dopady změny klimatu, mezinárodní migraci a rozvojové strategie. Jeho odborné zaměření zahrnuje adaptační strategie k dopadům změny klimatu, vliv environmentálních změn na populační dynamiku, mezinárodní migraci a ekonomický rozvoj, teorie rozvoje a evaluaci efektivnosti rozvojových intervencí, včetně rozvojové pomoci. Robert také působil jako hostující profesor na Univerzitě v Padově a jako poradce Světové banky, obdržel certifikát z oboru Climate Change & Its Impacts na Brown University a jako první Čech získal prestižní stipendium Jean Monnet Postdoctoral Fellowship na European University Institute. Je také členem několika edičních rad odborných periodik.
David Procházka se zaměřuje na redesign komplexních aplikací a návrh nových řešení, včetně inovativních technologií, jako jsou služby založené na poloze, metaverse, digitální asistenti, virtuální a rozšířená realita. Je vedoucí interdisciplinárního týmu laboratoře Spatial Hub.
Jiří Balej se zaměřuje na oblasti počítačových sítí a kybernetické bezpečnosti. V těchto oblastech nejen vyučuje a provádí výzkum, ale také aktivně řeší správu a bezpečnost počítačové sítě a aplikačních serverů univerity.
Jan Přichystal se specializuje na zpracování přirozeného jazyka s využitím nástrojů umělé inteligence. Jeho odborné zaměření zahrnuje Natural Language Processing, Machine Learning, AI a Textmining. Dále má zkušenosti s MS-SQL Server technologiemi a je odborníkem na PowerBI a OLAP. Je řešitelem mnoha úspěšných projektů ve spolupráci s komerčními subjekty.
Radek Jurčík působí jako docent na Provozně ekonomické fakultě a má zkušenosti v oblasti veřejných zakázek a práva, se specializací na veřejné zakázky a PPP projekty, včetně problematiky čerpání dotací a porušení rozpočtové kázně. Je autorem čtyř monografií a řady dalších publikací v této oblasti.
Sylvie Formánková je docentkou na Ústavu managementu a zakladatelkou Centra společenské odpovědnosti a udržitelnosti MENDELU (CSR MENDELU). Její expertíza je v oblasti udržitelnosti, ESG a společenské odpovědnosti. Podílela se na realizaci projektu UNILEAD (University leaders in SDGs), je členkou poroty Top odpovědná firma nebo národních cen sociálního podnikání Zlatá vážka. Oblast udržitelnosti a společenské odpovědnosti nabízí také v rámci kurzů pro veřejnost nebo školení pro firmy a další organizace. Kromě vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti v této oblasti se také věnuje organizaci otevřených přednášek a diskuzí pro veřejnost, charitativních akcí a událostí na podporu sociálního podnikání. Je členkou neformální platformy Udržitelnost na MENDELU. Ve svém profesním životě se snaží propojovat poznatky z vědy a výzkumu s pedagogickou činností i praxí.
Hana Stojanova se specializuje na řízení lidských zdrojů, projektový a strategický management. Ve své pedagogické činnosti se zaměřuje na výuku a garantování kurzů v oblastech managementu, strategického managementu a řízení lidských zdrojů.
Helena Chládková působí na Katedře managementu Mendelovy univerzity v Brně, kde se zaměřuje na CSR, řízení kvality, výkonnosti a strategické řízení. Specializuje se na konkurenceschopnost malých a středních podniků a rozvoj lidských zdrojů. Ve svém výzkumu se věnuje ekonomice podnikání, marketingu a podnikové administrativě.
Eva Šerá se zaměřuje na oblast udržitelnosti ve firmách a zemědělství, a na rozvoj systémové myšlení v byznysu.
Radovan Kožíšek je certifikovaný kouč a odborník s bohatými zkušenostmi v řízení a osobním rozvoji. Specializuje se na koučink pro manažery, přičemž své dovednosti formoval prostřednictvím spolupráce s top manažery v nadnárodní korporaci a multikulturním prostředí. Je certifikován v oblastech Business Continuity Management a Neuroleadership a také působí jako externí přednášející na Mendelově univerzitě.
Renata Kučerová je odbornicí na CSR a udržitelnost v podnikání, působící jako odborná asistentka na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Aktivně se podílela na vzniku Centra společenské odpovědnosti a udržitelnosti na Mendelu (CSR Mendelu) a spolupracovala na projektu University Leaders in SDG (UNILED), zaměřeném na rozvoj 17 cílů SDGs ve vysokoškolské praxi. Je členkou poroty v soutěži SME EnterPrize a aktivně přispívá k rozvoji témat udržitelnosti nejen na univerzitě.
Martina Rašticová se zaměřuje na trh práce, digitalizaci a postavení žen, zaměstnávání pracovníků 50+, udržitelný management a technostres. Má bohaté zkušenosti z výzkumných projektů v oblasti genderu, age a interkulturního managementu. Publikovala řadu monografií a článků v českých i zahraničních periodicích.p>
Jana Dundelová vyučuje předměty jako sociální psychologie, koučink, interkulturní kompetence a manažerská psychologie. Aktivně se věnuje vědecko-výzkumné a publikační činnosti. Předtím působila jako pedagog a psycholog v různých institucích, kde se zabývala psychodiagnostikou, poradenstvím a tréninkovými programy.
Pavel Žufan pracuje na Ústavu managementu jako docent v oboru „Odvětvová ekonomika a management“. Je členem Strategic Management Society, Academy of Management a osmi vědeckých rad českých ekonomických fakult. Jeho výzkum se zaměřuje na řízení kvality, analýzu odvětví a formulaci a implementaci strategií.
Radka Klvaňová je socioložka, která se věnuje zkoumání migrace z kulturně-sociologické perspektivy. Ve svých projektech se v poslední době věnuje zejména tématu začleňování cizinců, postojům k migraci, utváření identit a jinakosti a rasismu.
Aktuálně
-
Odhalte svět kryptoměn na konferenci CryptoNight 2023!
CryptoNight 2023 je jedinečná konference, která se zaměřuje na současné trendy a budoucnost kryptoměn. Po dvou úspěšných ročnících se blíží třetí, který se uskuteční na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, už 31. srpna. Na…10. 8. 2023 -
Podávání přihlášek do navazujícího magisterského studia PEF se blíží ke konci
Přihlášky na navazující magisterské studium na PEF MENDELU se blíží ke konci! Máte ještě čas do 20. srpna, abyste se rozhodli pro další krok ve vašem vzdělávání. Pokud jste již absolvovali bakalářské studium a hledáte specializovanější a praxi…7. 8. 2023 -
Opakovací kurz ekonomie a ekonometrie
Opakovací kurzy ekonomie a ekonometrie na Provozně-ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně. Nakopněte své magisterské studium s přípravným kurzem nabízejícím znalosti a dovednosti z mikroekonomie, makroekonomie a regresní analýzy. Přihlaste…1. 8. 2023 -
Placement in Portugal
We are an organisation operating in Lisbon, since 2012, being our mission to help graduates and young professionals looking for international jobs to find an internship in Portugal, which matches their skills, education and preferences. …24. 7. 2023 -
Zahraniční kolegové si prošli laboratoře a ochutnali naší Požehnanou 17°
V červenci nás navštívilo 6 zahraničních hostů, a to konkrétně z Bar-Ilan University a Ben Gurion University v Izraeli v rámci programu kreditová mobilita Erasmus+. Svou přítomností nás poctila taky kolegyně ze zahraničního oddělení na…24. 7. 2023 -
Prázdninový provoz studijního oddělení
V době od 10. července do 1. září 2023 bude studijní oddělení uzavřeno. V případě potřeby si prosím předem domluvte návštěvu studijního oddělení prostřednictvím e-mailu studijni@pef-test.mendelu.cz. Přejeme vám prázdniny plné…10. 7. 2023 -
Kurzy na PEF MENDELU
Odborníci z Provozně ekonomické fakulty MENDELU připravili pro vás nabídku kurzů, které jsou relevantní pro manažery, zaměstnance, podniky/organizace i jednotlivce. Kurzy vycházejí z bohatých poznatků z vlastní praxe a zároveň z vědeckého…29. 6. 2023 -
GRAND finále Zaúčtuj to!
Ve dnech 26. a 27. června 2023 se na půdě Provozně ekonomické fakulty MENDELU uskutečnilo GRAND finále středoškolské soutěže v účetnictví Zaúčtuj To! Do Brna přijelo 11 nejlepších týmů, které do finále postoupily ze 4 základních kol. Během…28. 6. 2023 -
Profesor Lacina v pořadu Českého rozhlasu a v časopise Ekonom
Prof. Ing. Lubor Lacina, Ph.D. z Ústavu financí se v minulém týdnu objevil jak v pořadu Českého rozhlasu Řečí peněz, tak v časopisu Ekonom. EkonomStáhnout27. 6. 2023
Děkan Provozně ekonomické fakulty
Svatopluk Kapounek se v únoru 2023 stal děkanem Provozně ekonomické fakulty Mendelovy univerzity. Zároveň na fakultě vede program Finance a investiční management. Na PEF vystudoval už doktorát a od té doby zde i profesně působí, vystřídal pozice vyučujícího, výzkumníka i proděkana pro výzkum. Ve výzkumu se zaměřuje nejen na modelování politiky a nejistoty včetně rozhodovacích procesů, ale i na oblasti investičního managementu, mezinárodních financí, měnové ekonomie, bankovnictví, podnikových financí a finanční ekonometrie.
Galerie PEF MENDELU
Hledáte logo PEF, nebo celé MENDELU? Odpovědí je jednotný vizuální styl. Hledáte ilustrační fotky z univerzitního prostředí či přímo z našich akcí? Ty potom naleznete ve volně přístupné fotobance. Jen nezapomeňte uvést zdroj – stačí jako AVC MENDELU.
Naše ocenění



