Veškeré studijní povinnosti a možnosti (publikační aktivity, podávání grantů např. v rámci Interní grantové agentury PEF, účast na tuzemských a zahraničních konferencích, mezinárodní aktivity, pedagogická praxe studenta apod.) jsou reprezentovány jednotlivými předměty rozvržené v rámci individuálního studijního plánu.
Komisionální zkouška
První a druhý ročník doktorského studia je v průběhu května a června ukončen Komisionální zkouškou, jejímž obsahem je obhajoba aktuálního stavu rozpracované disertační práce a ověření znalostí z povinných a / nebo povinně volitelných předmětů. Ke komisionální zkoušce se student přihlašuje po splnění všech průběžných povinností odborných předmětů, které jsou součástí komisionální zkoušky, absolvování prezentace aktuálního stavu rozpracované disertační práce zpravidla v březnovém termínu, popřípadě v jednom náhradním termínu. Před konáním komisionální zkoušky student odevzdává aktuální verzi rozpracované disertační práce.
Jednotlivé části komisionální zkoušky jsou hodnoceny klasifikačními stupni A až F. V případě, že je student v jedné nebo více částech hodnocen stupněm F, má možnost tyto části komisionální zkoušky vykonat v jednom opravném termínu, který se obvykle koná na konci srpna.
Tvůrčí činnost
Tvůrčí činnost studenta doktorských studijních programů zahrnuje především činnost publikační. Výsledky tvůrčí činnosti student opakovaně prezentuje na workshopech, kolokviích, ústavních seminářích a na tuzemských a mezinárodních vědeckých konferencích. Prostřednictvím prezentací diskutuje své výsledky s vědeckou komunitou a připomínky průběžně zapracovává do rozpracovaného článku (zpravidla typu Working papers). Po ukončení daného výzkumu a zapracování připomínek student publikuje již hotový text formou vědeckého článku v časopisech indexovaných v databázi Scopus a / nebo Web of Science. Pro uznání publikačního výstupu student po publikaci daného výstupu a jeho vložení do systému OBD prostřednictvím „Hlášenky o vzniku výsledku vědy a výzkumu“ dokládá dokumenty v souladu se sylabem předmětu a žádá o uznání příslušného předmětu v UIS. Je třeba, aby prováděný výzkum i následné publikace měly svým zaměřením vazbu na téma disertační práce. Publikační výstupy je třeba realizovat průběžně v souladu s podmínkami daného studijního programu a individuálním studijním plánem. Významným milníkem je povinnost publikovat první článek v časopise indexovaném minimálně v databázi Scopus před podáním žádosti o vykonání komisionální zkoušky ve druhém ročníku. Veškeré publikační povinnosti je třeba splnit před podáním žádosti o obhajobu disertační práce. Publikační výstupy jsou očekávány také v případě tvorby jiných typů výstupů tvůrčí činnost (software, patent, metodika, poloprovoz). Každý výstup tvůrčí činnosti obsahuje nové poznatky, jejichž diseminace v rámci vědecké obce se očekává prostřednictvím vědeckých článků. Požádat o zápis a uznání předmětů souvisejících s publikační činností po splnění podmínek daných sylaby předmětů a doložit potřebné dokumenty lze v UIS 000_Z: Obecná žádost.
Projektová činnost
Projektová činnost studenta doktorského studijního programu zahrnuje řešení interních projektů IGA Provozně ekonomické fakulty, případně GAGJM Mendelovy univerzity v Brně, nebo zapojení studenta do výzkumných projektů externích (zejména ve spolupráci se školitelem). Pro uznání projektové činnosti student po úspěšném ukončení projektu dokládá potřebné dokumenty v souladu se sylabem předmětu a žádá o uznání příslušného předmětu v UIS.
Požádat o zápis a uznání předmětů souvisejících s projektovou činností po splnění podmínek daných sylaby předmětů a doložit potřebné dokumenty lze v UIS 000_Z: Obecná žádost.
Mezinárodní aktivity
Student v průběhu doktorského studia absolvuje mezinárodní aktivity. Tyto aktivity jsou součástí ISP a student je musí splnit nejpozději před podáním žádosti o obhajobu disertační práce. Pro účely mezinárodních aktivit není Slovensko považováno za zahraničí. Student může plnit mezinárodní aktivity v průběhu celého doktorského studia, nikoliv však v době, kdy má studium přerušeno.
Mezinárodní aktivity mohou zahrnovat především zahraniční stáž v délce stanovené jednotlivými studijními programy, ale také zahraniční studijní pobyt, mezinárodní spolupráci (společné publikace, příprava a realizace projektů, organizace konferencí, konzultace k odborným tématům souvisejícím se studiem a disertační prací), zahraniční kurzy, školení, letní školy. Nejsou vyloučeny další mezinárodní aktivity, lze uznat více různých mezinárodních aktivit, individuální posuzování naplnění studijních podmínek je nejen kvantitativní, ale především kvalitativní.
Student má k dispozici seznam zahraničních partnerských institucí umožňujících vykonávání stáží a dalších mezinárodních aktivit, z nichž by si měl vybrat takovou, která svým profilem nejlépe odpovídá odbornému zaměření DSP studenta a tématu jeho disertační práce. Pro uznání mezinárodních aktivit student po jejich absolvování žádá o zápis a uznání příslušného předmětu v UIS a v souladu se sylabem předmětu dokládá potřebné dokumenty, především pak související smlouvy, certifikáty, popis aktivit, potvrzení zahraničních partnerů o spolupráci společně s krycím dopisem studenta popisujícím význam aktivit pro kvalitu jeho doktorského studia, úroveň disertační práce, publikační výstupy, projektovou činnost, všeobecnou současnou a budoucí zahraniční spolupráci apod. Požádat o zápis a uznání předmětů souvisejících s mezinárodními aktivitami po splnění podmínek daných sylaby předmětů a doložit potřebné dokumenty lze v UIS 000_Z: Obecná žádost.
Pedagogické aktivity
Pedagogické aktivity jsou reprezentovány příslušnými volitelnými předměty, které si student zapisuje v průběhu svého studia. Pedagogické kompetence student získá v rámci výuky základů didaktiky, pedagogiky a moderních výukových metod. Navazující předměty mají nastavenu hodinovou dotaci praktických pedagogických aktivit, jejichž náplň v souladu se sylabem předmětu určuje vedoucí odborného ústavu, na kterém student uskutečňuje svoji vědeckou činnost. Jedná se především o work shadowing, přípravu materiálů do výuky, účast na ověřování znalostí studentů, vedení cvičení v maximálním rozsahu dle sylabu daného předmětu, a další formy zapojení do pedagogického procesu a souvisejících činností. Splnění podmínek v těchto předmětech student prokazuje odevzdáním nepodepsané verze výkazu činnosti na určeném formuláři do příslušné odevzdávány a odevzdáním výtisku tohoto formuláře podepsaného vedoucím pracoviště školitele na studijní oddělení. Součástí náplně jednotlivých předmětů pedagogických aktivit je také příprava návrhu sylabu hypotetického úzce specializovaného volitelného předmětu, jehož zaměření souvisí s tématem disertační práce studenta a následně části studijního materiálu k tomuto sylabu. Tyto dokumenty student vkládá do odevzdávárny příslušného předmětu v průběhu akademického roku tak, aby měl dostatek času na případnou úpravu těchto dokumentů.
Přerušení studia
Studentovi lze přerušit studium na jeho žádost, a to ze závažných důvodů uvedených ve Studijním a zkušebním řádu Mendelovy univerzity v Brně, nebo z moci úřední. O přerušení studia rozhoduje děkan na základě vyjádření školitele a předsedy oborové rady. Maximální doba studia je stanovena jako dvojnásobek standardní doby studia stanovené studijním programem. Neukončí-li student řádně studium během maximální doby studia, studium končí. Student může činit úkony a plnit studijní povinnosti pouze v období, kdy je studentem, nikoliv v době přerušení studia. Publikace, které jsou vydány v období přerušení studia akceptovat lze.